Levandule květ sušený
Normální trávení. Spánek. Relaxace. Normální funkce dýchacího systému.
Kategorie: | BYLINY |
---|
Sušené květy levandule lékařské (Lavandula angustifolia P. MILL. neboli Lavandula officinalis Chaix., L. vera DC.).
Levandule napomáhá najít lepší, zdravý spánek, podporuje relaxaci. Má pozitivní vliv na trávení.
Zdravotní tvrzení týkající se této léčivé rostliny ve formulaci předložené Evropské komisi ke schválení (on hold): Normální trávení. Spánek. Relaxace. Normální funkce dýchacího systému.
Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k této léčivé rostlině. Více informací získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu a z kvalitní literatury.
Přestože Levandule lékařská dnes roste a pěstuje se i u nás, má přece jen tato bylinka dovezená k nám ze Středomoří jiný nádech zvláštností už jen proto, že u nás ve volné přírodě neroste. Levandule je dnes ve velké oblibě pro svůj vzhled, ale pro léčebné účely závisí její pěstování na několika faktorech, zvláště vyžaduje teplou polohu a lehčí půdu s obsahem vápna.
Způsob použití: nálev, tinktura, koupel, inhalace, obklad
Příprava nálevu: 2 lžičky květu levandule přelijeme 1/4 l vody a 15 minut louhujeme. Potom slijeme a popíjíme po doušcích.
Levandule v kuchyni: Jako kření, dochucovadlo k ochucení krémů, smetany, zmrzliny, dezertů, čokolády, zákusků, sýrů a pečiva, dochucení bylinných a dalších nápojů.
Levandule je typická pro jihofrancouzskou kuchyni, kde se hlavně používá pro robustní pokrmy. Spolu s česnekem je toto koření ideální partner pro sýry, zejména pro plísňové sýry.
Vnější použití
Silný odvar či tinktura slouží jako kloktadlo, na drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní. Odvarem můžeme pravidelně potírat obličej pro zjasnění pleti.
Lázeň - 4 hrsti levandulové natě spaříme ve 4 l vroucí vody. 15 minut louhujeme, pak přecedíme a vlijeme do lázně. Teplota lázně má být 35-38 °C. Je vhodná k osvěžení pleti. Levandulová koupel zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus.
Levandulový olej na nehty a manikúru
Naplňte ne příliš velkou nádobu horkou vodou. Přidejte dvě kapky levandulového oleje a ponořte nejméně na 5 minut špičky prstů do vody. Levandule má uklidňující a antibakteriální účinek a současně čistí a dezinfikuje nehtové lůžko.
Suché větvičky se v plátěných sáčcích dávají pro provonění domácností a hlavně šatních skřín, kde poslouží nejen k provonění, ale i jako odpuzovač molů. Ale odhání komáry a mouchy. Můžeme se s ní i zbavit i různých škůdců na rostlinách ( mšice, třásněnky, svilušky ) nebo použít jako prevenci před škůdci. Stačí každý den po dobu jednoho týdne stříkat rozprašovačem rostlinku tímto roztokem: na 0,5 l vody 10 kapek levandulového éterického oleje a 4 lžíce slunečnicového oleje. Pro zintezivnění vůně pro náš domov stačí na sáček nakapat pár kapek levandulového éterického oleje. Pro kjlidný a spokojený spánek a spokojený spánek přidáme do sáčku tymián, heřmánek a chmel.
Upozornění: Levandule nemá žádné vedlejší účinky. Je vhodná i pro děti a starší lidi. V těhotenství je ale důležité vyhýbat se vysokým dávkám!
Surovina pro přípravu bylinného čaje - nálevu
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.