Pískavice semeno - Řecké seno, (fenugreek, Kasoori mrthi)
Imunitní systém, trávení a nadýmání - chuť k jídlu, antioxidant, normalizuje hladinu glukózy v krvi, poporodní péče, normální vylučování a průběh menstruace, udržení pH rovnováhy, cholesterol.
Kategorie: | POTRAVINY |
---|
Pískavice - fenugreek nebo řecké seno (asuri methi, Kasoori mrthi) je součástí mnoha směsí koření, jako je indické karí. Koření vhodné do čalamád, kari směsí a chutney. Zeleninovým pokrmům dodává pikantní chuť a aroma.
Fenugreek podporuje přirozenou obranyschopnost organismu - imunitní systém, také trávení a chuť k jídlu. Působí též jako antioxidant a normalizuje hladinu glukózy v krvi.
Účinky pískavice
- Vhodná součást poporodní péče.
- Přispívá k normálnímu vylučování a průběhu menstruace.
- Přispívá k udržení normální hladiny lipidů v krvi - metabolismus lipidů.
- Podporuje normální funkci žaludku a udržení pH rovnováhy.
- Pozitivně ovlivňuje trávení a chuť k jídlu.
- Podporuje udržení normální hladiny glukózy a cholesterolu v krvi.
Zevně využíváme pískavici k oplachům a obkladům na špatně se hojící rány, kožní záněty, křečové žíly, měkké otoky i podlitiny.
Ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, o výživových a zdravotních tvrzeních, nám nedovoluje informovat vás o účincích tohoto semene na váš organismus. Informace o působení si prosím dohledejte ve volně dostupných zdrojích na internetu či v literatuře.
Chuť a použití: Pískavice chutná kořenitě hořce a lehce moučnatě. Vůní trochu připomíná čerstvě posečené seno. Především v Indické kuchyni se používá na pokrmy s kari a čatní pokrmy. Vhodná je také do čalamád, polévek, omáček, pomazánek, zeleninových, luštěninových a dušených jídel či jako koření při pečení. V arabské kuchyni se semena přidávají do chleba a některého druhu pečiva, rýže. Též je lze vařit jako luštěninu nebo nechat naklíčit do salátů, na obalení smažených pokrmů.
Složení: Semínka pískavice celá
Pískavice je jednoletá bylina dorůstající výšky až 60 cm. Fenugreek se považuje za přechod mezi obilovinou a luštěninou.
Celá rostlina se hojně využívá v zemědělství jako potrava pro dobytek. Ve farmacii a pro fytoterapeutické účely je využíváno semeno pískavice.
Recept: Čočkový sambár s dýní a lilkem
Ingredience: 250 g čočky, 1/2 lžičky pískavice celé, 250 g dýně a lilku, 1/2 lžičky turmeriku nebo kari koření, trocha citronové šťávy, 2 lžíce kokosového krému nebo 3 lžíce nastrouhané kokosové dužiny, 1-2 chilli papričky, 1 lžička mletého chilli, 2 lžičky mletého kmínu, 1-2 lžičky mletého pepře, 1 lžička skořice, 1 lžička mletého koriandru, 1 lžička mletého zázvoru, 2-3 lžíce oleje, 1/2 lžičky hořčičných semen, 1 lžička kurkumy, 1 stroužek česneku, sůl
Postup přípravy: Čočku namočíme, necháme bobtnat a poté ji uvaříme s pískavicí (řecké seno) doměkka. Kousky dýně a lilku uvaříme v osolené vodě s citronovou šťávou a turmerikem nebo kari. Měkkou zeleninu vyjmeme a vložíme k čočce, přidáme kokosový krém, chilli, kmín, pepř, skořici, koriandr, zázvor, osolíme a povaříme ještě dalších 5 minut. Na pánvi rozpálíme tuk a pomalu na mírnějším ohni smažíme hořčičné semínko, kurkumu a utřený česnek, až začnou semena pukat. Obsah pánve smícháme s čočkou, ještě krátce povaříme a podle chuti dosolíme. Podáváme s vařenou rýží nebo jako přílohu k různým pokrmům.
Skladujte na suchém a chladném místě, po otevření doporučujeme uchovávat ve vzduchotěsné nádobě.
Země původu: Indie
Obsah balení: 500g
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.